FS_076 Alternativní pohony dopravních prostředků

Název: Alternativní pohony dopravních prostředků
Fakulta / ústav: Fakulta strojní
Způsob výuky: Přednáška a seminář
Lektor: Ing. Josef Morkus, CSc. (josef.morkus@fs.cvut.cz), Ing. Petr Hatschbach, CSc. (petr.hatschbach@fs.cvut.cz), doc. Ing. Pavel Mindl, CSc. (mindl@fel.cvut.cz)
Garant: doc. Ing. Oldřich Vítek, Ph.D. (oldrich.vitek@fs.cvut.cz)

Kurz celoživotního vzdělávání pro nově zaváděné technologie alternativních pohonů v automobilovém průmyslu, které souvisí s iniciativou Zelená dohoda pro Evropu (European Green Deal). Bude provedeno energetické hodnocení jednotlivých způsobů pohonů dopravních prostředků a posouzeny jejich možnosti a budoucnost z hlediska fyzikálních principů i z hlediska legislativních omezení. Budou zde také probrány a zhodnoceny nekonvenční spalovací motory i alternativní paliva. Těžiště kurzu bude ve využití různých typů elektrických pohonů se zdrojem energie z baterií i z vodíkových palivových článků. Probrány budou také různé typy hybridních pohonů, které jsou v mnoha případech vhodným řešením spojením výhod a potlačením nevýhod spalovacích motorů, palivových článků a elektrických pohonů.

Výuka bude probíhat prezenční blokovou formou přednášek a seminářů v prostorách Fakulty strojní ČVUT v Praze, Technická 4, 160 00 Praha 6. Celkem se jedná o 24 hodin výuky. Výuka se skládá ze 4 jednodenních bloků:

5. 4. 2024,  9:00 - 15:00

12. 4. 2024,  9:00 - 15:00