FEL_128 Lernspiele im Deutschunterricht

Fakulta / ústav: Fakulta elektrotechnická
Jazyk výuky: Němčina
Způsob výuky: Seminář
Lektor: Bc. Petra Ostrá (ostrapet@fel.cvut.cz), Ing. Dana Lisá (lisadana@fel.cvut.cz)
Garant: Ing. Dana Lisá (lisadana@fel.cvut.cz)
Další vstupní podmínky: Komunikativní znalost němčiny (seminář je veden v německém jazyce)

Tento metodický seminář je určen vyučujícím němčiny, které/kteří hledají praktická, flexibilní a ověřená hravá cvičení, která by žáky motivovala a ukázala jim, že škola nemusí být nudná.

Jazykové hry však neslouží pouze jako vyplnění času ve výuce, ale měly by být i plánovanou součástí vyučovací hodiny. Jsou možností i pro slabší žákyně a žáky, jak se aktivně zapojit do výuky.

Aktivity představené v tomto semináři jsou jazykové hry zaměřené na slovní zásobu a její procvičování, tvoření slov, gramatiku i konverzaci. Pravidla jsou jednoduchá a materiál lze použít jako předlohu a přizpůsobit jej podle potřeb vlastní výuky. To šetří vyučujícím čas při přípravě a zajišťuje rozmanitou a zábavnou výuku.

Seminář  o rozsahu 8 vyučovacích hodin bude rozdělen do čtyř cca dvouhodinových bloků s přestávkami na občerstvení a na oběd.

Postupně budou představeny kategorie her jako

• Eisbrecher/Kennenlernspiele
  • Wortschatzspiele
  • Grammatikspiele
  • Zahlenspiele
  • Konzentrationsspiele
  • Kommunikationsspiele
Učební pomůcky a literatura: Tištěný handout, pracovní listy (obdrží účastníci na semináři) + elektronická podpora
Termín konání: 17.05.2024 - 17.05.2024
Místo konání: Praha, areál ČVUT Praha

Účastnický poplatek lze hradit z tzv. "šablon".

Všechny účastnice a všichni účastníci obdrží Osvědčení o absolvování semináře.

Lektorka Dana Lisá je vystudovaná inženýrka chemie a germanistka, překladatelka a multiplikátorka odborného německého jazyka. Již 25 let vede metodické semináře pro učitelky a učitele němčiny. Působila jako učitelka na různých typech škol a v Goethe - Institutu v Praze. V současné době pracuje jako odborná asistentka, tajemnice a vedoucí sekce neanglických předmětů na Katedře jazyků FEL ČVUT v Praze.