FEL_130 Keine Angst vor Sprechen

Fakulta / ústav: Fakulta elektrotechnická
Jazyk výuky: Němčina
Způsob výuky: Seminář
Lektor: Ing. Dana Lisá (lisadana@fel.cvut.cz)
Garant: Ing. Dana Lisá (lisadana@fel.cvut.cz)
Další vstupní podmínky: Komunikativní znalost němčiny (seminář je veden v německém jazyce)

Tento kurz je určen vyučujícím němčiny, a získané znalosti lze adaptovat pro vzdělávání na všech typech a stupních škol a vzdělávacích institucí.

Seminář má vyučujícím pomoci zlepšit komunikační schopnosti jejich žáků. Dostanou k tomu řadu tipů a sami si vyzkoušejí cvičení k rozšíření slovní zásoby, pohotovosti vyjadřování a různých řečových technik.

Na semináři budou ukázány také možnosti, jak „rozmluvit“ i slabší a nesmělé žáky.

Půjde vesměs o zábavné aktivity, pomocí nichž lze rozvíjet komunikační dovednosti žáků a nenásilnou formou je přivést k samostatnému ústnímu projevu.

Účastníci budou mít rovněž možnost podělit se v průběhu semináře o vlastní zkušenosti a nápady, a díky této interaktivní formě si odnesou ještě více podnětů pro své další pedagogické působení.

Seminář o rozsahu 8 vyučovacích hodin probíhá ve čtyřech cca dvouhodinových blocích s přestávkami na občerstvení a na oběd.

V úvodu semináře se budeme zabývat nejčastějšími problémy, na které učitelé při komunikativní jazykové výuce narážejí a v průběhu semináře se pokusíme najít jejich řešení.

Účastníci budou postupně seznámeni s aktivitami vhodnými pro začátečníky, mírně pokročilé i pokročilé žáky.

Sami si v roli žáků vyzkoušejí nejrůznější jazyková a intonační cvičení, jazykolamy, komunikační týmové hry, vyjednávací aktivity, rolové a simulační hry a hádanky a v praxi si tak ověří, jak tyto aktivity ovlivní motivaci žáků a jejich schopnost spontánního vyjádření vlastních názorů a postojů k prezentovaným problémům.

Učební pomůcky a literatura: Tištěný handout, pracovní listy (obdrží účastníci na semináři) + elektronická podpora
Termín konání: 12.04.2024 - 12.04.2024
Místo konání: Praha, areál ČVUT Praha

Účastnický poplatek lze financovat ze šablon.

Všichni účastníci obdrží Osvědčení o absolvování metodického semináře.

Lektorka Dana Lisá je vystudovaná inženýrka chemie a germanistka, překladatelka a multiplikátorka odborného německého jazyka. Již 25 let vede metodické semináře pro učitelky a učitele němčiny. Působila jako učitelka na různých typech škol a v Goethe - Institutu v Praze. V současné době pracuje jako odborná asistentka, tajemnice a vedoucí sekce neanglických předmětů na Katedře jazyků FEL ČVUT v Praze.